En Son Konular

Forum İstatistikleri
  • Mesaj Sayısı:3
  • Konu Sayısı:3
  • Üye Sayısı:53
  • En Son Üyemiz:Henrygrait


Gönderen: Murat
08-07-2019, 06:28 AM
Forum: Haberler
- Cevap Yok

Gençler için sistemin cazip hale getirilmesine yönelik çalışmalar yapılıyor. Devlet katkısı yaşa göre değerlendirilecek. Mevcut uygulamada yaşa bakılmadan devlet, sisteme tüm girenlere yüzde 25 katkı yapıyor.

Yaşa göre devlet desteği değişecek. 20 yaşında BES'e giren ile 45 yaşında giren aynı olmayacak.Sisteme erken giren daha fazla devlet desteği alacak.

Bu öğeyi yazdır


Gönderen: Murat
08-05-2019, 01:25 PM
Forum: Haberler
- Cevap Yok

Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) katılımcılarının nakit ihtiyaçları nedeniyle sistemden çıkışlarının önlenmesi sağlayacak. Sağlık, evlilik, eğitim, mülk sahibi olma gibi ihtiyaçlar nedeniyle katılımcıların birikimlerinin bir kısmını çekme olanağı tanınacak.

Örneğin 1.000 TL'lik bir birikiminiz var. Sistemdeki haklarınız bozulmaksızın 250 TL çekebileceksiniz.

Bu öğeyi yazdır


Gönderen: Murat
08-02-2019, 11:33 AM
Forum: Devlet Katkısı
- Cevap Yok

Devlet katkısı, bireysel ya da gruba bağlı bireysel sözleşmenize ödediğiniz katkı paylarının %25’i oranında devlet tarafından ödenen tutardır. Devlet katkısı üst sınırı, brüt asgari ücretin yıllık tutarının %25’i olup 2019 yılı için bu üst sınır 7.675,20 TL’dir. 

İşvereniniz tarafından adınıza yapılan katkı payı ödemeleri için devlet katkısı ödenmez.

Devlet katkısı hesaplaması emeklilik şirketleri tarafından iletilen veriler üzerinden Emeklilik Gözetim Merkezi (EGM) tarafından yapılır.
Devlet katkısı tutarı, katkı payı ödemesinin emeklilik şirketi hesaplarına nakden intikal ettiği ayı takip eden ay hesabınıza ödenir.
Bireysel emeklilik devlet katkısı hesabınızda kayıtlı bu tutarların;
  • Sistemde en az 3 yıl kalırsanız %15’ine,

  • Sistemde en az 6 yıl kalırsanız %35’ine,

  • Sistemde en az 10 yıl kalırsanız %60’ına,

  • Emekli olmanız, vefat etmeniz ya da maluliyetiniz halinde %100'üne,
hak kazanırsınız.
Düzenli, ek ya da başlangıç katkı payı adı altında yapılan tüm ödemeleriniz için limit dahilinde devlet katkısı alabilirsiniz. Vakıf ve sandıklardan, başka bir emeklilik şirketinden, işveren grup emeklilik sözleşmesinden hak kazanılarak birikim transferi yoluyla aktarılan tutarlar devlet katkısı hesabında dikkate alınmaz.
Özetlemek gerekirse,
Düzenli olarak aylık 100 tl yatırıyorsunuz. Buna karşılık devlet sizin adınıza da 25 tl verecektir.Ancak bu turarın tamamını yani 100 tl ye karşılık 25 tl verebilmesi için sistemde 10 yıl kalıp 56 yaşınızı tamamlamanız gerekiyor.
0 ile 3 yıl arası çıkarsanız devlet katkısı alamamakla beraber bireysel emeklilik sözleşmenizin olduğu şirket sizden kesinti yapabilir.

Bu öğeyi yazdır